Romalılar 10:9  İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın.

Öncelikle İsa Mesih’i Rab ve kurtarıcı olarak kabul etmeniz gerekir.  Günaha düşmüş olan İnsanoğlunu ancak insan oğullarına benzeyen ama günah işlememiş, Ayetullah (Diri Kelam) olan Mesih  sayesinde kurtuluabilirsiniz.

Yuhanna 12:
44  İsa yüksek sesle, ‹‹Bana iman eden bana değil, beni gönderene iman etmiş olur›› dedi.
45  ‹‹Beni gören beni göndereni de görür.

Bunu yapabilmeniz için her şeyden önce Tanrının karşısında günahkar ve bu durumdan kurtulmak için çaresiz olduğunuzu kabul etmeniz gerekir. Nasıl ki yıkanmadan temiz elbiseleri giyemiyorsak; Aynı şekilde tövbe etmeden Rabbin kapısından içeriye giremeyiz. Tövbe edebilmek için günahlarınızdan gerçek bir pişmanlık duymanız, Küçük ya da büyük her ne  günahınız varsa Onun önünde tövbe etmeniz gereklidir.  Geçmişte yaptığınız bir haksızlık ya da kötülük varsa haksızlık yaptığınız kişiden özür dilemeli, Eğer yapılan kötülük haksız yere edilen bir kazanç gibi bir şeyse geri iade etmeniz gereklidir. Bu tavsiyemiz geneldir bazı durumlarda yapılan kötülüğün tamiri mümkün değildir. Önceliğimiz Rab İsa Mesihin bize öğretti dua da olduğu gibi,

‘‘Matta 6:12  Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi, Sen de bizim suçlarımızı bağışla.’’

Yapmamız gerekiyor ve bunu yapmak hiç de kolay değil. Öncelikle bağışlayamamak bizi mahveder bize kötülük yapan bunu unutmuştur bile ama biz içimizde kin tutmakla kendi kalbimize zarar veririz. Bunun için bize kötülük edenleri Adil Yargıca teslim etmeli ve bize kötülük yapanların da bizim gibi insan olduklarını hatırlamalıyız. İnsan Tanrının büyük sevgisini tadar ise diğer bütün kötülükleri Onun büyük sevgisi sayesinde affedebilir.

Romalılar 5: 7
Bir kimse doğru insan için güç ölür, ama iyi insan için belki biri ölmeyi göze alabilir. Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.
Tanrının gözünde hiç kimse doğru olmadığına göre geriye günahkar olduğumuzu kabul edip, Bağışlanmayı dilememiz gerekiyor. Ancak Tanrının lütfunu tatmış, Bağışlanmış olanlar kendileri gibi kusurlu, Günahkar insanları. Bunu yapmak için hayatınızı Tanrının sözüne göre biçimlendirmeniz ve tüm kötülüklerden Yalandan, Falcılıktan, Zinadan, Hırsızlıktan, Dedikodudan , Açgözlülükten vesaire hepsinde uzak durmamız gereklidir.  Tanrıyı hoşnut edebilmek için Kutsal bir yaşam sürmeye çağırıldınız.
Bir alışkanlık ancak başka bir alışkanlıkla yer değiştirilirse ondan kurtulmak mümkündür. Daha önce yıkanmadan temiz bir elbise giyemeyeceğimizi söyledik. Tövbemizi yürekten ettikten sonra  Tanrının sağladığı kurtuluş giysisini de gün, be gün giymemiz gerekiyor.

Elçilerin işleri 2:38  Petrus onlara şu karşılığı verdi: ‹‹Tövbe edin, her biriniz İsa Mesih’in adıyla vaftiz olsun. Böylece günahlarınız bağışlanacak ve Kutsal Ruh armağanını alacaksınız.
Tanrı bize baktığında görmek istediği şey hangi inanca ya da kültüre ait olduğumuz değildir. Onun Yaşayan, Diri sözüne ve Yeryüzüne gönderdiği Kurtarıcıya iman edip etmediğimizdir.

Yuhanna 6:27  Geçici yiyecek için değil, sonsuz yaşam boyunca kalıcı yiyecek için çalışın. Bunu size İnsanoğlu verecek. Çünkü Baba Tanrı O’na bu onayı vermiştir.››
28  Onlar da şunu sordular: ‹‹Tanrı’nın istediği işleri yapmak için ne yapmalıyız?››
29  İsa, ‹‹Tanrı’nın işi O’nun gönderdiği kişiye iman etmenizdir›› diye yanıt verdi.

Markos 16:16  İman edip vaftiz olan kurtulacak, iman etmeyen ise hüküm giyecek.
Vaftiz olmadan önce tövbe etmiş olmanız gerekir, Yoksa sadece ıslanmış olursunuz. Hem tövbe etmek, Hem de imanı öğrenmek için bir kiliseye ihtiyacınız vardır. Kilise İsa Mesih’e iman eden ve İsa Mesih’i tüm yürekleri ile takip etmeye çalışan insanlardan oluşur.
Bunun dışında gündelik yaşamınızda Kutsal kitabı (Tevrat, Zebur ve İncil) okumalı ve Rabbi her gün tüm kalbinizle aramalısınız. İman ettiğinizde Rab İsa Mesih size lütfedecektir ve böylelikle Kutsal Ruh’u alacaksınız. Kutsal Ruh’un olduğu yerde hiç bir İblis ya da kötü ruh barınamaz.

Yakup 4:7  Bunun için Tanrı’ya bağımlı olun. İblis’e karşı direnin, sizden kaçacaktır.

Bütün bunları yaptıktan sonra hala da İblisin etkisini hissediyorsanız. Kilisenizden sizin için dua etmesini isteyin,Kilisenizde hizmet edenlere sorununuzu anlatırsanız size nasıl yardım edebileceklerini Rabbin yardımı ile bilebilirler. Günlük yaşamınız da Tanrının size Düşmanımız olan İblise karşı silahları kuşanırsanız korkmanız için hiç bir sebep yoktur. Yeter ki siz Rabbe dayanarak mücadele etmekten vazgeçmeyin siz artık Rabbin gönüllü kulusunuz, İsa Mesih’e ait olanlara İblisin bir hükmü yoktur. Siz her durum da Haçta ölümü yenen, Dirilişi ile karanlığın gücünü kıran kötülüğe tutsak olanları kurtaran Rabbi aklınızdan ve yüreğinizden çıkarmayın.

Deja un comentario

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.